Proč začít spolupráci s trenérem už na podzim?
Zabránění panickému trénování
Odpočívat je důležité, to ví každý sportovec, alespoň v to doufám. Některým ale stačí na získání motivace po dlouhé sezóně jednou se vyspat a už by zase makali naplno. Spolupráce s trenérem je tedy důležitá nejen proto, aby motivoval svěřence makat naplno, ale aby ho přiměl také dostatečně dlouho a kvalitně odpočívat. Není to ale jen o období odpočinku. Ve chvíli, kdy trénink opravdu začne, konkrétně třeba v listopadu nebo prosinci, je potřeba začít postupně, konzistentně budovat výkonnost a neuspěchat postupný progres. To je právě práce trenéra, naplánovat postupný progres v tréninku, který zohledňuje budoucí cíle a dodat klid a oporu svému svěřenci.
Práce na slabých stránkách
Zimní příprava představuje možnost ponechat tréninku volnější strukturu, která je na místě především v jarním a závodním období. Přesto může zimní příprava představovat skvělou příležitost pracovat na slabých stránkách. Pokud je totiž někdy vhodný čas na změnu vybavení, posedu, ranní a večerní rutiny, zakomponování silového tréninku, změna stravování, test nových regeneračních metod atd, je to právě v zimní přípravě, protože to poskytne dostatečný čas na adaptaci na různé změny, které by v průběhu sezony mohly ovlivnit výkony v závodech.
Prevence zranění a přetrénování
Nedostatečný odpočinek a příliš velký objem tréninku v brzkých fázích přípravy mohou vést k dlouhodobému přetrénování a případnému zranění. K dosažení našich cílů je totiž odpočinek stejně důležitý jako tvrdý trénink a to platí jak dlouhodobě, tak krátkodobě. Stejně jako by každý týden měl obsahovat jeden den volna na regeneraci, je potřeba delší období odpočinku po náročné sezóně. Pokud svěřenec spolupracuje s trenérem i v tomto období, může mu trenér poskytnout klid a podporu když se mu hlavou honí myšlenky na to, že ztratí veškerou výkonnost, kterou celou sezónu pracně budoval.
Zůstat v zajetých kolejích
Na druhou stranu, najdou se i tací , kteří na konci září zahodí kolo do garáže a vytáhnou ho až na začátku dubna, když oschnou silnice a traily. To samozřejmě nemusí být špatně, záleží na individuálních cílech. Rozhodně se ale takoví sportovci okrádají o spoustu času, který by mohli věnovat strukturovanému tréninku a posunout se o velký krok dopředu. Udržovat si alespoň minimální úroveň výkonnosti a konzistence v tréninku může udělat obrovský rozdíl ve chvíli kdy přijde na opravdový strukturovaný trénink.
Pestrost a aktivní odpočinek
V závodní sezóně se zaměřujeme na specifickou přípravu vzhledem k určenému cíli. V zimní přípravě máme naopak možnost zařadit pestrý, zábavný trénink, který je stěžejní pro udržení motivace, zvlášť pokud je mizerné počasí.
Čas na komunikaci bez stresu
Období odpočinku a zimní příprava je také skvělou příležitostí pro vybudování důvěry mezi trenérem a svěřencem. Odpadá totiž stres a tlak ze závodů a náročných tréninků. Je to možnost vyzkoušet nové nápady, techniky, provádět experimenty, hrát si. Získaná důvěra a porozumění může vyústit v daleko úspěšnější sezónu a splnění daných cílů.