5 oblastí, na které se zaměřit v období odpočinku po sezóně

02.10.2020

Je začátek října a to pro spoustu z nás znamená konec závodní sezóny a začátek období odpočinku. Ačkoliv byla sezóna 2020 pro spoustu z nás plná změn, princip je stále stejný. Věřím, že v následujícím článku najdete pár užitečných myšlenek a tipů.

Stejně jako je potřeba v rámci tréninku zařazovat volné dny a týdny, je potřeba na konci sezóny zařadit alespoň 1-3 týdny bez strukturovaného tréninku a další měsíc až dva obecné přípravy, která nemusí mít tak pevnou strukturu jako opravdová příprava na závody.

Odpočinek po sezóně je velmi důležitý, pomáhá zabránit dlouhodobému přetrénování, což je stav poklesu výkonnosti, který není zapříčiněn nedostatkem tréninku, ale naopak akumulací dlouhodobé únavy. Co tedy dělat po sezóně když se krátí den, horší se počasí a čeká vás několikatýdenní pauza od strukturovaného tréninku?


1. Zhodnoťte proběhlou sezónu

První důležitý krok v přípravě na další sezonu je uzavřít tu předešlou. Zamyslet se nad svými úspěchy a neúspěchy, vyhodnotit svůj progres a určit svoje slabé a silné stránky. Ideální je všechno si napsat na papír nebo do počítače, abyste se k tomu mohli později vrátit, abyste o tom nemuseli přemýšlet po celou dobu volna a odpočinula si tak i vaše hlava. Tím se dostáváme k druhému bodu

2. Nechte odpočinout hlavu

Nastavení mysli a motivace hraje velmi důležitou roli ve výkonu závodníka. To je také jeden z důvodů, proč je odpočinek po sezóně tak důležitý. Na konci dlouhé sezóny už může být náročné dodržovat tréninkový plán, zůstat zdravý a být motivovaný do tréninku a závodů. Na chvíli tedy zahoďte všechny ambice, plány a myšlenky na další sezónu a zaměřte se na své přátele a rodinu, které jste dost možná během náročné sezóny zanedbávali.

3. Zařaďte silový trénink

Silový trénink je u vytrvalostních sportovců často opomíjen, někdy dokonce až démonizován. Moderní sportovní věda ale ukazuje, že se jedná nejen o velmi důležitou prevenci zranění, ale také důležitou součást budování výkonnosti. Pokud vám to jako důkaz nestačí, stačí se podívat na videa a sociální sítě Nina Schurtera a Kate Courtney, kde uvidíte kolik času silovému tréninku věnují. Podzim a zima jsou ideální příležitostí kdy se silovým tréninkem začít. Především ze začátku se totiž nehodí silový trénink kombinovat s náročným tréninkem na kole. Všem benefitům a nástrahám silového tréninku se budu věnovat v některém z budoucích článků.

4. Najděte novou motivaci

Co ale budete dělat se všemi těmi hodinami, které normálně věnujete tréninku? Vyzkoušejte sport, který v sezóně nestíháte, běžte si zahrát florbal s kamarády, choďte po horách. Přečtěte si knížku o vašem sportovním vzoru, o tréninku, o stravování nebo poslouchejte podcasty.

5. Zahoďte Garmin, kašlete na čísla

Pokud už vyjedete na kolo, netrénujte, nechte doma Garmin, kašlete na čísla, na pravidla a na tradice. Objevujte a vzpomeňte si na to, co vás k cyklistice přivedlo. Jeďte se projet jen tak v tričku, s kamarády nebo třeba na západ slunce. 


Bonusový tip: 

Najděte si trenéra, se kterým si rozumíte a vzájemně se motivujete. Třeba , nebo Jirku 😀 

Jakub Kosina